Extrakční čištění koberců, čalounění nebo autosedaček

05.11.2015

Účinnost čištění extrakční metodou je výrazně vyšší než u mechanického čištění vysáváním nebo ručního tepování.

Princip extrakčního čištění je založen na regulovaném proudu teplé vody, kterou čisticí stroj vhání společně sčisticím prostředkem pod přiměřeným tlakem do čištěné látky a následně ji ihned vysává zpět do sběrné nádoby. Výkonná sací turbínazajistí, že čištěný materiál je po vyčištění pouze mírně vlhký.

Čištění vodním proudem s okamžitým odsáním zajistí šetrné vyprání povrchu koberce nebo čalounění s dokonalým odsáním přebytečné tekutiny a bez nežádoucího opotřebení a vytrhání vlasu.

Extrakčním čištěním koberců a čalounění dochází k odstranění skvrn, prachu, mastnoty, vsáklých a zadupaných nečistot a pachů (např. cigaretového kouře) nejen s povrchu, ale i z hloubky čištěné textilie. Dochází k oživení barev a provonění celého interiéru.

Metoda není vhodná k odstraňování žvýkaček a vosku a nedokáže zcela napravit odbarvená a používáním hodně opotřebovaná místa, přesto výrazně zlepší vzhled koberce a čalounění.

Extrakční čištění koberců a čalouněného nábytku je bezesporu jednou znejvhodnějších metod, která nečistotu skuteční odstraní, je mechanický šetrná ke koberci a nábytku a vše je poměrně rychle suché. Extrakční čištění je vhodné i na velmi znečištěné plochy.

Puzzi_100_Super

 

Čisticí stroje pro extrakční čištění

Čisticí stroje pro extrakční čištění se liší podle rozlehlosti plochy, kterou mají vyčistit. Od přístrojů pro domácí použití až po výkonné průmyslové stroje.

- Pro menší plochy v domácnostech nebo kancelářích (do 50 m2) se používajístroje, které na pohled vypadají podobně jako běžný vysavač.

U menších extrakčních strojů je nutné věnovat pozornost důkladnému vysátí, které je rozhodujícím faktorem pro kvalitu čištění. S hubici extraktoru se pohybuje pomaleji, než při běžném vysávání, aby čisticí roztok působil dostačující dobu a také aby bylo možné odsát co nejvíc roztoku zpět z koberce nebo čalounění. Vysávání je nutno několikrát zopakovat pro co nejlepší odsátí čisticího roztoku a s ním i všechno v něm rozpuštěné znečištění.

- Na větší plochy už se používají stroje, které svým vzhledem připomínají spíšepodlahové mycí stroje - mají kartáč, který je smáčen roztokem čisticího prostředku.Kartáč vyčesává koberec a sací lišta odsává čisticí roztok s rozpuštěnými nečistotami z koberce.

Obsluha extraktorů je velice jednoduchá.

Při výběru extraktoru nejpodstatnějším parametrem je tlak dávkovacího čerpadla, který vstříkává čisticí roztok do čištěného materiálu. Dostatečný tlak zaručuje hloubkové čištění. Podstatný je také sací výkon motoru, aby dokázal zbavit čištěný materiál tekutiny.

 

Zdroj: http://www.karcher-satter.cz/uklid/extrakcni-cisteni-kobercu-a-calouneni

Naši partneři:
hausgart Linda formátuje Konopná lékárna HK HEPI Jooble

Kde pracujeme?